5 нетрадиционни техники
Снимка: Getty
Всички деца обичат да рисуват, но когато не успеят в нещо, започват да се чувстват несигурни относно артистичните си способности и желанието изчезва. В този момент родителите могат да предложат на детето си интересна алтернатива - нетрадиционни техники за рисуване. Това е пълна свобода на творческата изява.
Просто отприщвате въображението и давате на хлапето възможност да рисува каквото и както иска. То не мисли за резултата, а се наслаждава на самия процес, обяснява психолога Ирина Шаляпина.
Ползите от рисуването
Неконвенционалното рисуване е не само вълнуващо, но и много полезно занимание.
- Първо, насърчава развитието на фините двигателни умения на ръцете, координацията между ръцете и очите, концентрацията на вниманието, пространственото мислене и въображението.
- Второ, учи децата да изследват, измислят, вземат решения и действат самостоятелно.
- На трето място, облекчава нервното напрежение, успокоява.
И най-важното - дава много положителни емоции!
Въпрос на технология
Има много различни нетрадиционни техники за рисуване: пяна за бръснене, смачкана хартия, сламки, конци, парафинова свещ, сухи листа, длани и пръсти, тъпи краища на моливи, памучни тампони и т.н.
Ето само няколко прости идеи, които ще се харесат на деца от всякаква възраст.
Снимка: Getty
Напръскайте
Материали: голям лист дебела хартия, пластмасови чаши за еднократна употреба, гваш, четка, стара мушама или вестници (поставете работния плот).
Изберете 3-5 цвята боя. Поставете един цвят боя във всяка чаша. Добавете малко вода и разбъркайте. Сега потопете четката си в боята и я намокрете добре. Напръскайте и капете боя произволно върху лист картон или хартия, за да създадете цветен модел.
Сол и акварел
Материали: плътна хартия или картон, акварели, дебела четка, сол, мушама.
Помолете детето си да рисува по цялата повърхност на листа с акварел. Намокрете четката по-силно, така че хартията да е наситена с течна боя. Поръсете готовата рисунка със сол и сякаш по магия върху нея ще се появи фантастичен модел!
Щамповане
Материали: листове дебела хартия, различни предмети за печат, пластмасови чинии за еднократна употреба, гваш, мушама.
Вземете предмети с различни форми, размери и текстури, например: парчета плат, пяна, дизайнерски части, копчета, камъчета, черупки и т.н. - това ще бъдат печати.
Разделете боите в пластмасови купички. След това детето експериментира: потапя печата в боя и го притиска здраво към хартията, оставяйки отпечатъци от един или повече цветове.
Фотокопие
Материали: плътна хартия, бял восъчен пастел (сапун или свещ), акварелна боя, дебела четка, кърпа
Дайте на детето дебела хартия и восъчен пастел - нека рисува както му харесва. Когато завърши рисуването, покрийте листа с акварелна боя - ще се появят невидими контури, както се случва при проявяване на фотографски филм.
Монотип
Материали: голям лист картон, ножици, гваш, четка, мушама.
Сгънете лист картон наполовина. След това изрежете по гънката. Начертайте нещо абстрактно на хартия: цветни петна, прави или вълнообразни линии, точки, кръгове. След това покрийте отгоре с втората половина на лист картон и натиснете надолу. Внимателно повдигнете горния лист - ще получите две рисунки наведнъж. Съберете колекция от получените шедьоври, украсете стая с тях, използвайте ги за игри или ги подарете на приятели и семейство.
Съвети за родителите
Родителите са първите и най-важни учители за детето. Следователно, вие майки и татковци трябва да се откъснете от екрана на телефона, да изключите телевизора и да покажете какво е творчество.
Направете тази малка крачка. И скоро ще видите какви невероятни произведения ще създадат вашите деца.
- Изберете шкаф или рафт в стаята за игра, до който детето може да достигне, и поставете там всичко необходимо за рисуване: акварелна хартия, бои, четки, комплект цветни моливи, восъчни пастели и др.
- Включете изкуството в ежедневието си.
- Когато имате време, рисувайте заедно.
- Насърчавайте детето си да изпълнява задачи по свой собствен начин и да използва материалите по нов и необичаен начини.
- Приемайте детските рисунки положително, без критика. Трябва да се стремите художникът да е щастлив, а не рисунката - перфектна .
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари